Jan Král: V útočných standardkách se vyžívám

2. 12. 2021   |   FC Hradec Králové
Sezonu začal na lavičce, od pátého kola se usadil v základní sestavě. Je pilířem obrany, navíc nastřílel i tři góly. „Na každou standardku jdu s tím, že dám gól. I na tréninku se v nich vyžívám,“ usmívá se stoper Jan Král.

Na první zápas s Libercem v téhle sezoně vzpomínáš rád, že?

Ano. Začal jsem na lavičce, od první půle se to pro nás nevyvíjelo dobře. Ani jsem nevěřil, že půjdu na hřiště, myslel jsem, že trenér pošle do hry nějakého útočného hráče. Nakonec to dopadlo dobře – ukázal na mě a já jsem vyrovnal.

V té době jsme začali přecházet na tříobráncový systém a zároveň ses ty usadil v sestavě. Znamená to, že ti sedí?

Už jsem s tím systémem měl zkušenost, několikrát jsme ho hráli i pod trenérem Frťalou. Začínal jsem zleva, pak jsem se usadil uprostřed. To pro mě má svoje pro a proti – tolik se nedostanu k rozehrávce dopředu, ale celkově myslím, že mi to sedlo.

A vypadá to, že to nesedlo jen tobě. Daří se i přesto, že se v obraně střídají jména, ne?

Zranění a karty k tomu patří. Obecně není dobré, když hraje každý zápas někdo jiný, ale řekl bych, že jsme si s tím poradili dobře. Trenér do nás tenhle systém dost hustí, i on sám říkal, že je někdy překvapený, jak rychle na jeho instrukce reagujeme.

Měli jsme sérii tří čistých kont, pak se nám několik zápasů vyhýbala – až zase teď s Teplicemi a Karvinou. Řešili jste to nějak mezi obránci?

Myslím, že ze začátku při nás stálo štěstí, pak jsme měli období, kdy jsme spíš dostávali hloupé góly, než že by nám něco nefungovalo. Chyby k fotbalu patří, mě osobně to mrzelo. Ale myslím, že celý tým dobře brání.

Na podzim jsi dokonce dal tři góly, měl jsi nejproduktivnější půlrok v kariéře. Čím to?

Pomohl mi ten první gól proti Liberci. Pak mě trenér dal na hřiště i na Slovácku, kde se to nevyvíjelo dobře. To jsem vnímal dobře. Na každou standardku jdu s tím, že dám gól. Že to vyšlo třikrát, je super. Tohle je moje první stabilní sezona v lize, zatím je to super.

Máš čich na důležité góly? Dával jsi je i ve druhé lize, když jsi v závěru zařizoval výhry proti Vlašimi, Ústí nad Labem…

Mě útočné standardky hrozně baví. I na tréninku. Když chodí centry ze stran, úplně se v tom vyžívám. Tomu to přičítám. A možná i čich na góly díky tomu mám.

Je naše dosavadní šesté místo překvapením i pro tebe?

Když jsme po úvodu sezony udělali tři výhry za sebou, překvapení to asi bylo. Ale nemůžu si pomoct – myslím, že hrajeme dobře. Hrajeme to, na co máme, nevymýšlíme blbosti, máme nováčkovský elán. Tomu bych to připsal. A taky máme skvělou kabinu. Takovou jsem dosud nikdy nezažil.

Co očekáváš od nadcházejícího zápasu v Liberci?

Trenéra Kozla znám z reprezentace, kde jsem ho měl dva roky. Jeho fotbal musí hráče bavit, chce po nich velké riziko. Osobně mi připadá, že když to týmu sedne a má den, skvěle se na to musí dívat. Někdy to zase může být až moc riskantní. Říkal nám, že byl takový už jako hráč. V Liberci asi nebude nějaké fotbalové počasí, nejspíš to bude bojovný zápas. My budeme hrát svou hru a věřím, že s ní uspějeme.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Preview

Hradec míří do Prahy. V sobotu se střetne s Bohemians

Aktuální zprávy

Výsledky z týdne a víkendový program Votroků

Aktuální zprávy

Informace pro fanoušky cestující do Ďolíčku