Daniel Finěk: V druhé lize není lehkého soupeře!

2. 8. 2018   |   FC Hradec Králové
Daniel Finěk (*25. května 2000) naskočil v dresu Votroků z dorostenecké kategorie rovnýma nohama do ostrých bojů FORTUNA: NÁRODNÍ LIGY. Na pravé straně obrany předvedl v úvodních zápasech spolehlivé výkony. Jak je on sám spokojený, jaké rozdíly vidí mezi fotbalem dorosteneckým a mužským, i o reakcích nejbližších na jeho fotbalové zrání jsme si povídali v mezidobí mezi dvěma mistráky.

Dane, máš za sebou dvě vítězná utkání a odehráno plných sto osmdesát minut. Co se ti vybaví z těchto dvou duelů jako první?
Určitě se musím zmínit o poznání velkého rozdílu mezi zápasy dorostenecké kategorie a dospělých. Výrazně přibylo okolo mne soubojů, hra je rychlejší, na všechno mám míň času, s míčem musím vše zrychlit. Ale protože se oba zápasy vyhrály, jsou samozřejmě ty moje pocity z nich dobré, já i všichni z kabiny jsme rádi, že se nám vstup do soutěže bodově vydařil.

Z tribuny ale na tobě nějaká zvláštní nervozita z premiéry mezi muži a hned ve druhé lize nebyla znát. Počínal sis celkem suverénně, útočníci soupeřů si na tobě většinou vylamovali „ofenzivní zuby“, navíc se ti daří odebírat čistě míče.
Pro mne byl asi těžší ten první zápas. Mám osobně pocit, že Táborsko mělo na hřišti kvalitnější útok než Znojmo u nás. Ale možná v tom mém názoru hraje roli právě to, že v prvním kole jsem se více rozkoukával a doma už tolik ne.

V první zápase byla naše obrana jako „Tři mušketýři“ naruby – jeden zkušený Mára Plašil jako d'Artagnan, a k němu hned trojice zelenáčů. Do druhého utkání jsi ale z noviců již nastoupil jen ty.
Já jsem samozřejmě rád, když mohu nastoupit do utkání, vážím si trenérovy důvěry a snažím se hrát co nejlépe.

Dane, ty jsi také stabilním členem mládežnického reprezentačního výběru České republiky. Pomáhají ti nějak zkušenosti z mezinárodních střetnutí v lize?
Dá se říct, že ano, protože reprezentační zápasy bývají také samozřejmě kvalitnější a obtížnější než v dorostenecké lize.

Vnímáš rozdíly mezi kategoriemi dorosteneckou a dospělou i v tréninkové práci?
Pan trenér Frťala hodně dbá na mentální přípravu. Máme motivační videa, burcuje nás, motivuje… V tom je to opět jiné.

A pocit z počtu fanoušků na tribunách? Protože i to je odlišné než v dorostu. Já to vnímám hlavně při příchodu na hřiště, při nástupu. Jak začne hra, jsem soustředěný maximálně na fotbal a snažím se odevzdat maximum, ať už je tam lidí pár, nebo hodně.

Prozradíš nám, jak na tvůj posun v kariéře reagovalo tvoje nejbližší okolí, rodina, kamarádi, přátelé…?
Rodina byla šťastná se mnou, s kamarády jsem to probral, poinformoval je, co a jak je se mnou nového a jak probíhala příprava. Dostával jsem a dostávám spoustu povzbudivých zpráv a hodně lidí mi vyjadřuje podporu, gratulovalo mi a drží mi palce. Všem bych chtěl takto moc poděkovat!

Patříš k bekům, kteří se nebojí zaútočit. Považuješ ofenzivní naladění za jeden z charakteristických rysů tvé hry?
Ze mne udělal krajního obránce pan trenér Frýdek (pozn. bývalý trenér FC Hradec Králové U-15) až poté, co jsem přestoupil do Hradce. A už on vyžadoval, abych podporoval ofenzivu. Prvotní a zásadní je samozřejmě odpracovat si všechno dobře vzadu, ale když to jde, snažím se hned zaútočit.

Co na tvé útočné choutky říkají mazáci v naší defenzivě, Marek Plašil a Radim Ottmar? Neříkají ti, že jim vstávají vlasy na hlavě, když tě vidí pelášit po lajně směrem dopředu?
Ne, vůbec ne. Jak jsem říkal v předchozí odpovědi, dovolím si to jen, když mám odpracováno vzadu a je příhodný okamžik.

Za pár dní čeká náš celek druhé venkovní utkání sezóny, ligový los nás posílá do Sokolova. Zde jsme na jaře vyhráli brankou Petra Schwarze v nastavení a určitě Votroky ani v sobotu dopoledne nečeká lehký zápas.
On ve druhé lize jednoduchý soupeř není, soutěž bude podle mne vyrovnaná a my budeme začínat zase od stavu 0:0. Věřím, že podáme kvalitní výkon a zvládneme i tento zápas.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Preview

V sobotu změří Votroci síly s Bohemians

Rozhovory

Stanislav Hejkal: Jsou tu mladí, hladoví kluci, to mám rád

Aktuální zprávy

Informace pro fanoušky k přípravným utkáním