Chci hrát co nejvíc, hlásí Daniel Kutík

24. 11. 2022   |   Petr Šatalík | Foto: FAČR, Eva Šebová Zemanská
Mládežnický reprezentant Daniel Kutík se vrátil pod Bílou věž z reprezentačního srazu U19 ve Španělsku. Svěřenci Radka Bejbla zde dvakrát podlehli stejně starému výběru Dánska. Mladý obránce zažívá náročnou sezónu, kdy krom utkání za národní tým bojuje na vícero frontách také v hradeckém klubu.

Dane, máš za sebou reprezentační sraz národního týmu U19, jak bys jej hodnotil?
Sehráli jsme dva přátelské zápasy s Dánskem. Bohužel se nám nepovedly tak, jak jsme chtěli. Nepodařilo se nám předvést potřebný důraz ve hře, zároveň jsme toho směrem dopředu moc nevymysleli. V prvním utkání jsme po úvodním poločase prohrávali 0:2, po 60. minutě a nějakých střídáních se hra úplně změnila, začali jsme pořádně napadat a spousta věcí nám vycházela. Snížili jsme na 1:2, jenže jsme pak dostali smolný gól na 1:3. Dokázali jsme ještě korigovat na 2:3, ale je pravda, že za první poločas jsme si asi vyhrát nezasloužili, protože nám nevycházelo to, co jsme si naplánovali.

A druhé střetnutí?
Do něj jsme vstoupili s taktikou, kterou jsme si naordinovali pro druhý poločas prvního utkání. V první půli jsme šli do vedení. Sice jsme spíše bránili, než abychom tvořili hru, což dělali spíš hráči Dánska, ale bylo to efektivní. Číhali jsme v defenzivním bloku, který nám vycházel, jenže jsme pak zase nešťastně inkasovali na 1:1 krátce před odchodem do kabin. Zbytek zápasu jsme nerozhodný stav drželi, ale na konci utkání jsme pak dostali dva rychlé góly, což byla smůla. (Daniel Kutík v tu chvíli už seděl na střídačce, hrál do 65. minuty pozn. aut.)

Jak trenér Bejbl rozebírá utkání? Mluví s vámi i jednotlivě, nebo promlouvá k celému mužstvu?
Pár kluků si po zápase odchytí a něco jim řekne, ale spíš hodnotí výkon celku, než aby to řešil individuálně s každým z nás. Nikomu zvlášť neříká, co pokazil. Spíš hodnotí hru celkově. V U19 jsme jeden tým, kopeme všichni za jednoho, pokud někdo něco pokazí, tak si řekneme, že se to prostě stalo a nemá cenu to víc řešit.

Jak se těšíš na blížící se elitní část kvalifikace na EURO?
Už jsem jednu zažil s o rok staršími kluky. Je to krásný zážitek a velká motivace. Ze skupiny v podstatě postupuje jenom jeden tým. Minule jsme chytili Francii, Švédsko a Bosnu. Zápasy s prvními dvěma jsme vyhráli, což byl skvělý úspěch, ale Bosna nás bohužel porazila 1:0, takže postup nevyšel, z čehož jsme byli dost smutní. Teď nás ale čeká další práce, v únoru bychom se měli sejít znovu, takže se na to musíme mentálně připravit a jít za vítězstvím.

Jaké to vůbec je mít za trenéra Radka Bejbla?
Pochopitelně vím, co má za sebou, hrál za Atlético Madrid, je na něm vidět, že má spoustu zkušeností. Musím říct, že za mě je to velice dobrý trenér.

Ty toho máš letos už hodně za sebou, krom reprezentace jsi se zapojil do přípravy hradeckého A-týmu, nastupoval jsi za rezervu, zároveň bojuješ za U19. Vyhovuje ti takové vytížení?
Nemám s tím problém. Chci hrát co nejvíc, určitě nepotřebuji volné víkendy. Co nejvyšší vytížení je pro mě ideální, abych měl zápasovou kondici, protože bez ní člověk snadno vypadne z rytmu.

S hradeckou U19 se nacházíte v poměrně složité situaci. Jak se s tím jakožto mladý hráč vypořádáváš?
Musím říct, že si to do hlavy příliš nepouštím. Jsem tam, abych klukům pomohl a abychom nespadli do nižší soutěže. Zároveň se všichni snažíme o to, aby se to nějakým způsobem zlomilo a začalo se nám výsledkově dařit. Když jsem tam dorazil na první zápas, tak jsem hned všechny hecoval s tím, že jdeme utkání vyhrát. Chtěl jsem, abychom se na zápas správně nastavili a šli ho urvat. Možná, že bojujeme o udržení, ale hrát musíme tak, aby to tak nikomu nepřipadalo. Když budeme předvádět dobrý fotbal, záchranu vybojujeme, nic jiného nám ani nezbývá.

Co přinesl do týmu trenér Pilný?
Takový nový vítr do kabiny. Určitě je to také zkušený kouč, chce po nás něco trochu jiného než předtím trenér Klapka. Myslím, že teď děláme pokroky, zaměřujeme se na to, co se nám nedaří a pak se v tom zlepšujeme. Musím říct, že naše hra jde s postupem času nahoru. Kluci se teď jen musí snažit o to, aby každý zápas podali svůj nejlepší možný výkon, protože jen ten vyhrává zápasy a získává body.

V utkání s Ostravou jsi skóroval. To tě i jako obránce musí povzbudit, že?
Ano, dal jsem gól Baníku (usmívá se). Určitě je to psychická vzpruha do další práce, ale pro mě je hlavní, že jsem tím pomohl týmu. Ta branka byla na 2:0, takže nás v daném utkání trochu uklidnila a my mohli hrát s rozvahou.

Brzy bys měl dostat pár dnů volna, máš už nějaký plán na dovolenou?
Žádný program ještě nemám, ale už se docela těším. Trochu již cítím, že si potřebuju na chvíli odpočinout. Věřím, že se pak vrátím s ještě větší chutí do další práce.