Aleš Čvančara: Jde nám hlavně o zdraví hráčů

20. 10. 2020   |   FC Hradec Králové
Ačkoli pravidla nouzového stavu trénink mládežnických týmů ve velmi omezeném režimu umožňují, mladí Votroci se od pátku připravují pouze individuálně. „Je to preventivní opatření, nechceme riskovat nákazu. V první řadě nám musí jít o zdraví hráčů,“ říká šéftrenér fotbalové akademie FCHK Aleš Čvančara s tím, že od příštího týdne se tréninkový proces s přesně stanovenými pravidly opět rozběhne.

Proč jsme minulý týden zastavili tréninkový proces mládeže?

Ve čtvrtek jsme se s trenéry v kanceláři na Bavlně bavili o tom, co nám v tuhle chvíli trénování dává a jak ho můžeme organizačně zvládnout. Nárůsty nakažených ve společnosti byly vysoké, počasí nám nepřálo... Měli jsme to připravené, na hřištích jsme vytyčili koridory, největší problém ale byl v tom, že kluci nemohli do kabiny. V sychravém počasí museli sednout na kolo a jet domů, případně čekat na rodiče. Hrozilo nachlazení, v téhle době ho nerozlišíte od koronaviru. Proto nám přišlo jako nejlepší tréninky do pondělí přerušit a u hráčů napříč kategoriemi si vypozorovat, jak na tom jsou zdravotně. Bereme to jako prevenci – chápu rodiče, kteří by chtěli, abychom trénovali, ale musejí pochopit, že my i kluci bychom to chtěli ještě víc. Bohužel v téhle nešťastné době nevíme, jak to udělat. Chceme co nejvíc ochránit zdraví hráčů.

Dnes je ale úterý a tréninkový proces jste neobnovili. Proč?

Počty nakažených ve společnosti stoupají, vláda přijímá další a další opatření, na to chceme reagovat. Proto jsme se rozhodli, že tréninky nebudou ani v tomto týdnu. Nahrálo nám i to, že příští týden jsou prázdniny, kluci nebudou mít distanční výuku. S tréninky zase začneme, pokud nám v tom nezamezí nějaká další opatření. Nebudeme se moct sprchovat, ale logisticky to zvládneme i díky tomu, že můžeme trénovat i dopoledne.

Máme v mládeži někoho nakaženého?

Ne. Opatrnost se nám vyplatila. Několik kluků přišlo ve škole do styku s nakaženým, byli v karanténě. Testy u nich ale ukázaly negativní výsledky. Já nechci riskovat, že nám přijde nějaký hráč s nákazou a v tréninku se nakazí další hráči. Proto děláme tahle opatření. Příští týden proto nebudeme trénovat v koridorech, ale šest kluků na celé ploše.

Teď mají hráči individuální plány?

Dorostenci ano, žáci mají doporučení, co mají dělat, přípravky začnou trénovat až 3. listopadu, pokud se nic nezmění. A pokud půjde vyřešit to, že v té době by už měly přípravky trénovat v tělocvičně. Tam to ani v počtu šesti dětí nejde uhlídat. V ostatních kategoriích se kluci udržují individuálně, čerpáme ze zkušeností z jara. Prováděli jsme fyzické testy před koronavirovou pauzou, po ní, po šesti týdnech tréninkového procesu, a když se to teď schylovalo k tomu, že zase nebudeme moct trénovat, provedli jsme je narychlo ještě jednou.

Jak na tom kluci jsou?

V srpnu nebyli v kondici jako v březnu, teď v říjnu už ano.

Jak moc jim takovýto výpadek uškodí?

Hlavně u stropových dorostenců, kteří mají poslední rok v dorostu, je to obrovský problém. Když se nad tím zamyslíte, v roce 2020 skoro nehráli. A neví se, jestli hrát budou. Chybějí zápasy, chybí zápasová kondice. To samé se dá říct o škole – i tam bude propad, distanční výuka nenahradí plnohodnotně normální školu. Klasický tréninkový proces a zápasy taky nic nenahradí, tímhle způsobem se kluci můžou jen nějak udržovat. Zlepšování je tam minimální.

Jak bude vypadat tréninkový proces příští týden v šesti lidech na jednom hřišti?

Nebudeme trénovat na celém hřišti, ale na jedné ploše bude jen šest hráčů. Využijeme všechny plochy, které máme k dispozici, pokud počasí dovolí, tak i ty travnaté. Proto budeme schopní mít v jeden čas na tréninku třicet dva hráčů napříč kategoriemi od U12 po U19.

Co s nimi bude možné v tak omezeném počtu dělat?

Spousta věcí v rámci skupinového tréninku. Herní formou se dá pracovat na kondiční složce, u dorostenců se dá trénovat síla. Hlavní plus bude v tom, že budou mít míč – s tím doma trénovat nemůžou.

Trenéři byli v tomhle postupu jednotní?

Jednoznačně. Nebyl tam jediný, který by řekl, že by to mělo být jinak. A když jsem s tímhle plánem přišel za vedením klubu, nebyl ani náznak toho, že bychom to měli udělat jinak. Trenéři si připraví klasické malé formy her – přečíslení, podčíslení, centry, zakončení, kondiční složku. Otázka je, jak to uděláme další týden, až začne distanční výuka. To se asi budeme muset vrátit ke koridorům a budeme doufat, že čísla nakažených ve společnosti budou klesat.

Můžeme si z tohoto období vzít nějaká pozitiva? Vyzkoušíme si formy tréninku, které bychom jindy nedělali?

Nemyslím. V dlouhodobém tréninkovém procesu všechny tyhle složky máme, naopak nám bude chybět velká forma a zápasová kondice. I konfrontace, adrenalin pro hráče, kteří chtějí vítězit. Ve škole děti pořád dostávají známky, pochvaly, ale nám tohle chybí. Z dlouhodobého hlediska je to dost na škodu.

Dokážeš odhadnout, jak budou kluci vypadat, až se zase bude hrát?

Můžeme čerpat z toho, jak vypadali, když se vrátili po třech měsících. Trvalo nám další tři měsíce, než jsme je dostali tam, kde byli před zastavením tréninků na jaře. Čím déle to bude trvat, tím těžší bude dostat je zpátky do herní kondice.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Rozhovory

Představujeme trenéry akademie: JIŘÍ HRUŠKA (WU13)

Sestřih ze zápasu

SESTŘIH: SK Líšeň – FC Hradec Králové 2:1

Rozhovory

Musíme se z toho poučit, hodnotí Erik Prekop