Aleš Čvančara na jaře povede U19. „Od léta se k ní posune Filip Klapka,“ říká

16. 1. 2020   |   FC Hradec Králové
Marek Kulič přijal nabídku stát se koučem B týmu Mladé Boleslavi, devatenáctku tak na jaře povede Aleš Čvančara. „Hledali bychom trenéra, který půl roku povede U19 a v létě se přesune k U16. Takhle budeme hledat trenéra šestnáctky od léta, k devatenáctce se posune Filip Klapka. Sice mi přibyla práce, ale jako dočasné řešení je to nejlepší,“ říká šéftrenér Fotbalové akademie FC Hradec Králové.

Jak zatím probíhá příprava U19?

Ve standardních podmínkách. Pokračujeme v režimu, který tady je nastavený a běží kontinuálně. Horší je jen zdravotní stav hráčů – nejsou všichni úplně fit.

V roli hlavního trenéra U19 jsi nahradil Marka Kuliče. Jak k tomu došlo?

Mára přijal nabídku z Boleslavi, přeju mu tam hodně úspěchů. Bylo pro nás ale hodně složité sehnat trenéra, který by byl půl roku u devatenáctky a pak by skočil k šestnáctce. Já bych chtěl, aby se od léta posunul k devatenáctce Filip Klapka a Pepé Vlček si nechá svůj ročník, tedy v další sezoně bude u sedmnáctky a v létě budeme hledat trenéra k šestnáctce. Vyšlo mi z toho, že nejlepší bude, když si tuhle funkci přidám, protože můžu navázat na Márovu práci. Iks tréninků jsem s ním absolvoval, viděl jsem všechny zápasy a hráče znám. Pro kluky a pro klub to je nejlepší řešení. Zvažoval jsem i posunutí Filipa Klapky už teď v zimě, ale v tu chvíli by ročník 2003, současná sedmnáctka, měl třetího trenéra během dvou let. To by nebylo dobře.

Je to pro tebe velká změna vrátit se po letech na hřiště?

Kromě agendy, kterou mám v ročnících od U7 po U19, v současnosti nastavuju taky další růst u béčka. O tom intenzivně diskutujeme s Karlem Krejčíkem a Markem Plašilem. Je to práce navíc, ale na druhou stranu jsem každý den na hřišti, dělal jsem to přes dvacet let a baví mě to. Ostatní věci musím stíhat, protože nechci, aby se vývoj zastavil. Mám tady spoustu kvalitních spolupracovníků, kteří mi ve všem vycházejí vstříc. Skloubit se to dá, ale určitě ne dlouhodobě.

Pomohlo ti, že se vrátil jako asistent Jakub Drapač?

Pomohlo. Měl nějaký svůj problém, který si vyřešil. Jeho práce pro klub byla vždycky dobrá, takže jsem neviděl důvod, aby nenaskočil zpátky. S těmi hráči dělal několik let, zná je a oni znají jeho. Byl pro mě první volbou. Navíc shánět asistenty není snadné – teď se nám snad povedlo sehnat i jednoho k U17, takže budeme mít plný stav.

Jakub Kosař a Denis Donát jsou v přípravě A týmu. Je to velké oslabení?

Jsem strašně rád, že jsou v přípravě s áčkem. Prioritní by pro nás mělo být, aby se hráči dostávali do dospělého fotbalu co nejdřív, pokud na to mají. Jestli se udrží v kádru áčka, záleží jen na nich – to, že tam jsou, si zasloužili nejen svými schopnostmi, ale i přístupem k fotbalu. V tuhle chvíli dostávají u nás víc příležitostí hráči z osmnáctky. Musíme je vychovávat tak, že když se hráči posunou, aby to oslabením mužstva nebylo.

Jsi připravený na to, že se tihle dva už nemusejí do dorostu vrátit?

Připravujeme se na to od prvního dne. Věděl jsem to od listopadu, tak jsme se na tom dohodli se sportovním vedením klubu a se Zdenkem Frťalou. Už jsem přemýšlel o tom, kteří hráči by se mohli posunout. Viděl jsem tréninkový proces i všechny zápasy B dorostu, David Homoláč tam taky dělá dobrou práci. Hráči jsou připravení, prostě budeme mít v základní sestavě vyšší počet mladších hráčů.

Co vás ještě čeká v zimní přípravě?

Už jsme odehráli přípravné utkání s B mužstvem, čeká nás ještě zápas s dospělým týmem Chlumce, to je taky ČFL. Zahrajeme si s Libčany, které mají divizní úroveň, přestože hrají krajský přebor. Budou tam i dorostenečtí soupeři, protože dospělý a dorostenecký fotbal je trochu jiný, tak ať si kluci zvykají na obojí. Příští týden jedeme do Berlína, kde si zahrajeme s Unionem Berlín a Herthou Berlín. Jede tam s námi i kategorie U17, budeme tam trénovat, sledovat tréninky mládeže i dospělých. Prohlédneme si stadion, aby kluci poznali, jak vypadá světový fotbal. Důležité je, že si hráči nejen zahrají, ale bude to i pobytová záležitost.

Jako soustředění?

Bude to mít i funkci teambuildingu, zažil jsem to, když jsem jezdil s reprezentacemi. Stejný model funguje v kategoriích U14 až U19. Týden po nás odjíždí šestnáctka do Drážďan. Nebude to jen herní, ale taková stáž pro trenéry a pro hráče. Nabereme tam věci, které si přeneseme do tréninkového procesu, do chodu klubu. Uvidíme, jak se nám tam bude dařit výsledkově a herně, každopádně to bude těžká konfrontace. Baník Ostrava v neděli na Bayernu Mnichov prohrál 1:7.

Je to podobná cesta, jakou zažila čtrnáctka a patnáctka, které navštívily Žilinu a Ružomberok?

Chtěl bych, abychom tyhle tripy dělali minimálně jednou nebo dvakrát do roka. Přijde mi to lepší než jet na zimní soustředění – tady máme kvalitní plochy k trénování, posilovnu, aquacentrum... Spíš to má teambuildingový a poznávací význam. Hráči, kteří si myslí, že by to mohli někam dotáhnout, takhle uvidí, co umějí jejich vrstevníci v různých částech Evropy.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Preview

Votroky čeká neznámá v podobě Vyšehradu

Sestřih ze zápasu

SESTŘIH: FK Viktoria Žižkov – FC Hradec Králové 0:2

Aktuální zprávy

Víkendové výsledky Votroků