Zdenko Frťala: Nemáme sebemenší důvod skládat zbraně

19. 4. 2019   |   FC Hradec Králové
Další soupeř ze spodní poloviny tabulky čeká Votroky ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY – v neděli přijede na Malšovický stadion Chrudim. Hradečtí budou chtít konečně naplno bodovat a utnout nepovedenou sérii čtyř zápasů bez vítězství. „Z kluků se musejí znovu stát válečníci, které jsme tady měli na podzim. Je to v nich, musejí hlavně oni věřit ve svou sílu. Nehledat chyby v nikom jiném a soustředit se každý sám na sebe,“ říká hlavní trenér Votroků Zdenko Frťala.

Votroci ve vloženém kole na Žižkově ukončili čekání na vstřelený gól, ale remíza 1:1 s posledním celkem tabulky byla zklamáním stejně jako výkon, hlavně ten v první půli. V kabině se vystoupení pod televizním vysílačem hodnotilo dlouze a důrazně. „Vyříkali jsme si věci, které se nám opakují. Snažíme se je odstraňovat, už jsme v situaci, kdy je lepší méně mluvit a více konat. Velikost fotbalisty ukazuje to, jak je schopný zabrat ve fázích sezony, kdy se láme chleba. Všichni hráči musejí být po zápase schopní podívat se do zrcadla a říct si: Pro úspěch týmu jsem udělal maximum,“ burcuje své svěřence Zdenko Frťala.

Trenér kvůli nepovedené čtyřzápasové sérii nepanikaří a chce i po hráčích, aby zachovali chladné hlavy. „Když člověk chce enormně, někdy není odměněný. Nejsme jediní na světě, stává se to i velkým týmům – Paris Saint-Germain nevyhrála tři zápasy v řadě, Tampa Bay Lightning proletí suverénně základní část NHL, v prvním kole play-off vypadne 0:4 na zápasy,“ hledá kouč příklady ve světě. „Nemáme sebemenší důvod skládat zbraně. Jedním z důvodů, proč nám chyběla lehkost, bylo možná to, že jsme si na sebe upletli bič, dostali jsme se nahoru...“ hledá příčiny nuzného období.

V neděli bude na opačné straně hřiště stát Chrudim – nepříjemný soupeř ze sousedního kraje, který na podzim na svém hřišti ubojoval proti Votrokům výhru 1:0. Frťala se ale o protivnících příliš bavit nechce. „Chrudim měla úspěšnou sérii, možná si mysleli, že doma s Vítkovicemi udělají důležitý krůček, ale to se jim nepovedlo. Čeká nás soupeř, který u nás nemá co ztratit. My se ale musíme soustředit na svůj výkon, na svou odvahu a sebevědomí,“ zdůrazňuje kouč.

Právě z Chrudimi se v zimě vrátil z hostování Jakub Šípek, který se na začátku jara trápil, ale jako střídající hráč v posledním utkání na Žižkově oživil ofenzivu. „Kuba patří mezi hráče, kteří si procházejí turbulentními obdobími. Začal hrát velmi brzy ligu, pak přišlo období, kdy nenastupoval tolik, jak by si představoval. Pořád jsem přesvědčený o tom, že hostování v Chrudimi mu otevřelo oči, sám si uvědomil, že pro fotbal nedělal to, co měl. Povedla se mu zimní příprava, ale pak řešil mimofotbalové věci a na jeho výkonu se to projevilo. Teď odvedl pětačtyřicet minut toho, co si představujeme, ale bylo by potřeba, aby byly jeho výkony stabilní. Je jedním z kluků, kteří mají všechno před sebou, špatná období ho potkají ještě několikrát. Z porážek a zklamání se musí poučit,“ hodnotí dvacetiletého útočníka trenér.

Proti Chrudimi mu kromě rekonvalescentů po vážných zraněních kolene bude chybět i Marek Plašil, který si stejný kloub poranil ve středu na Žižkově a musel střídat. Jinak by měl být kádr kompletní. Podobně jako proti Žižkovu i v předchozích zápasech s Jihlavou nebo ve Vlašimi budou Votroci spoléhat na podporu fanoušků. Kabina si váží toho, že fandí, i když to na hřišti nejde podle představ. „Naši fanoušci procházejí špatným obdobím kvůli stadionu. Jsou na něco natěšení, chtějí mít komfortní prostředí, sliby už párkrát slyšeli. Když se k tomu nabalí to, že hra ani výsledky nejsou takové, jaké by si nejen oni představovali... O to víc si ceníme toho, že se chtějí za klub taky postavit, chtějí nás podpořit. Celá kabina to vnímá, podpora lidí byla určitě jedním z důvodů, že jsme byli schopní ve druhém poločase na Žižkově v sobě najít sílu něco s tím výsledkem udělat,“ oceňuje hradecké příznivce Frťala.

Utkání proti MFK Chrudim začíná v neděli 21. 4. v 17:00.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Rozhovory

Erik Prekop: Nikdo to nepodcenil, odmakali jsme to

Rozhovory

Zdenko Frťala: Jsme spokojeni s výsledkem a prvním poločasem

Reportáž

Votroci porazili Chrudim góly v první půli