Adam Vlkanova: Na všechna derby mám dobré vzpomínky

16. 5. 2019   |   FC Hradec Králové
V hradecké kabině nenajdete hráče, který by odehrál víc východočeských derby s Pardubicemi než on. Adam Vlkanova má proti rivalům navíc solidní týmovou bilanci čtyř výher a jedné remízy v pěti zápasech. Na druhou stranu, sám ještě proti sobotnímu soupeři neskóroval. „Ale neřeším to, důležité jé, abychom vyhrávali jako tým,“ říká. „Na všechna derby mám dobré vzpomínky,“ usmívá se.

Co pro tebe derby s Pardubicemi znamená?

Vždycky je to o trochu vyhrocenější. Oba týmy berou tenhle zápas ještě o něco vážněji než ostatní. Já mám jen dobré vzpomínky. Co si pamatuju, máme pozitivní bilanci. Doufám, že v ní budeme pokračovat.

Za Hradec jsi hrál derby pětkrát, jednou jsme remizovali a čtyřikrát vyhráli. Čím si to vysvětluješ?

V těch zápasech se mi zdálo, že oni byli ještě víc motivovaní než my, až přemotivovaní. Může to být tím. Často to tak bývá, že kdo chce až moc, tomu se až tak nedaří.

Na druhou stranu, ty osobně jsi Pardubicím ještě nedal gól...

To nedal. I když jsem měl blízko – třeba tu penaltu na podzim, kterou jsem poslal do břevna. Ale neřeším to. Důležité je, abychom vyhrávali jako tým.

Na které z těch derby máš nejlepší vzpomínku?

Když jsme v sezoně 2015/2016 postupovali, pamatuju si, že jsme o poločase v Pardubicích prohrávali, ale dokázali jsme to otočit. Byli jsme v euforii, že jsme je porazili, a ještě otočili nepříznivý stav. Ale rád vzpomínám na všechna derby. Vyloženě špatnou vzpomínku nemám na žádné.

Pamatuješ si derby v mládežnických kategoriích?

Pamatuju, ale pro nás malé kluky to byl spíš normální zápas. Nevybavuju si nic zásadního, určitě to nebylo tak vyhecované jako v pozdějších letech. Podle mě to přichází až s věkem, třeba v dorostu. Já tomu zas nějakou přehnanou váhu nedávám. S několika hráči Pardubic jsem i hrál, takže to neberu extrémně. Slavia a Sparta se nenávidí, takhle to pro mě vůbec není.

V minulé sezoně vám v motivaci na derby pomohl váš bývalý spoluhráč Pavel Černý. Vybavuješ si to?

Pamatuju si to. Trochu nás popíchnul, ale to k tomu patří. Byl tu s námi dlouho... Pomohlo nám to, na druhou stranu, derby je vyhecované i normálně, nic dalšího není potřeba.

Kromě východočeských derby sis proti Pardubicím zahrál i dvakrát se Střížkovem. Na tahle utkání tak dobré vzpomínky nemáš, že ne?

No, to nemám. Dostali jsme dvakrát naloženo. Byla to sezona, v níž Pardubice měly Lukáše Rešetára a ten nám ve čtvrtém zápase v ročníku dal hattrick. Na to samozřejmě nevzpomínám rád, ale byla to moje první sezona v dospělém fotbale. Byly to pro mě nové zkušenosti.

Je pro tebe rozdíl, jestli se derby hraje v Hradci, nebo v Pardubicích?

Myslím si, že když hrajeme tam, je tam lepší atmosféra. Od nás přijede hodně lidí, hřiště je blízko, takže je všechno slyšet. Na zápase jako takovém se nic moc nemění – snad jen to, že tam je menší hřiště, takže je v utkání víc soubojů.

Jak vnímáš v současnosti pardubický tým?

Mají pořád stejnou osu – vzadu hraje Šejvl, před ním Jeřábek, Fousek tam je dlouho, Petráň v útoku... Jsou spolu dlouho, kolem nich je pár mladých. Šlape jim to, ale že bych vyzdvihoval individualitu, to ne. Musíme si na ně dát pozor, ale spíš na celý tým než na jednotlivce.

Oba rivalové řeší výstavbu stadionu, dokonce se objevil nápad na společnou arénu v Opatovicích. Dovedeš si to představit?

Za mě by měl každý mít svůj stadion. Takhle se aspoň zastupitelé obou měst můžou předhánět, kdo ho bude mít dřív. Pro nás i pro ně by to měla být motivace. Společný stadion se mi nepozdává.

My jsme v situaci, že budeme v derby bojovat o naději na barážové místo. Dodává to zápasu větší váhu?

To ano. My ale chceme vyhrát oba zbývající zápasy, a je jedno, proti komu hrajeme. Chceme vzít šest bodů a budeme doufat, že Brno ztratí.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Rozhovory

Erik Prekop: Nikdo to nepodcenil, odmakali jsme to

Rozhovory

Zdenko Frťala: Jsme spokojeni s výsledkem a prvním poločasem

Reportáž

Votroci porazili Chrudim góly v první půli